Odeljenje baze podataka

Odeljenje baze podataka i GIS

Osnovna delatnost Odeljenja baze podataka i GIS je razvoj, upravljanje i održavanje baza podataka u skladu sa najnovijim tehnologijama i savremenom svetskom praksom. U okviru redovnih aktivnosti odeljenja vrši se prikupljanje, ažuriranje, kontrola, verifikacija i analiza podataka o različitim temstskim celinama, pri čemu je za svaku celinu formirana specijalizovana baza podataka. U cilju zadovoljenja potreba korisnika za podacima i automatizacijom poslovnih procesa, razvijaju se i unapređuju WEB aplikativna rešenja za pregled i manipulaciju podacima i automatsko generisanje izveštaja. U okviru odeljenja vrši se i analiza i obrada podataka primenom specijalizovanih softvera na osnovu čega se izrađuju izveštaji o saobraćajnim tokovima, prostornoj i vremenskoj raspodeli saobraćajnih nezgoda, prikazuju podaci o funkcionalnim karakteristikama kolovoza, putnim objekatima na mreži državnih puteva itd.

Aktivnosti Odeljenja baza podataka i GIS zasnovane su na odredbama Zakona o putevima i obavezi upravljača puta o vođenju evidencije o javnim putevima i saobraćajno-tehničkim podacima za puteve.

U okviru Odeljenja razvijene su specijalizovane baze podataka o putevima, brojanju saobraćaja, putnim objektima, saobraćajnoj signalizaciji i opremi, pružnim prelazima, saobraćajnim nezgodama kao i centralna geoprostorna baza koja sadrži najvažnije podatka iz specijalizovanih baza i druge podatke.

Odeljenje baze podataka i GIS radi na razvoju i upravljanju sledećim bazama i pratećim aplikativnim rešenjima:

Baza podataka o putevima sadrži osnovne podatke o državnim putevima Republike Srbije i evidenciju i stanje putnog inventara koji su prikupljeni u okviru projekta „Utvrđivanje stanja državne putne mreže'' koji je realizovan 2019./2020.god. Kako bi se korisnicima unutar JPPS omogućio pristup sa bilo koje lokacije i uvid u podatke o: karakteristikama deonica, inventar, stanju kolovoza, saobraćajnim tokovima, referentnom sistemu državnih puteva, itd,  kreirana je replika originalne baze kojoj se pristupa putem WEB GIS aplikacije. Moguće je pregledati podatke na interaktivnoj mapi, kao i kroz tabele, vršiti pretragu i prostornu selekciju i primenu drugih osnovnih GIS alata, kao i izvoziti podatake u različite formate.

Baza podataka o brojanju saobraćaja sadrži podatke o promenama saobraćajnih tokova kroz vreme odnosno podatke o karakteristikama saobraćajnih tokova kao što su: prosečan godišnji dnevni saobraćaj (PGDS), PGDS po osnovnim kategorijama vozila na saobraćajnim deonicama, časovna distribucija saobraćajnih tokova u 8760 časova tokom godine, raspodela časovnih protoka po smerovima tokom godine, ukupan mesečni saobraćaj, prosečan mesečni dnevni saobraćaj, maksimalni i minimalni dnevni saobraćaj, ukupan i prosečan noćni saobraćaj. Na deonicama državnih puteva postavljeni su uređaji za automatsko brojanje saobraćaja "QLTC-10" koji detektuju i klasifikaciju vozila pomoću induktivnih petlji smešenih u kolovoznu konstrukciju. Sa uređaja se podaci direktno smeštaju u specijalizovanu bazu podataka o brojanju saobraćaja. Na osnovu prikupljenih podataka vrši se obrada, analiza i izveštavanje o saobraćajnim tokovima. Prezentacija podataka o brojanju saobraćaja izdaje se u štampanom i elektronskom obliku, i prikazuje se na sajtu preduzeća svake godine.

Baza podataka o putnim objektima sadrži podatke o mostovima, tunelima i potpornim konstrukcijama, kao što su: inventarski podaci i podaci o proceni stanja elemenata, zahtevi za specijalni transport, zapisnici o proveri nosivosti, foto dokumentacija itd. Pregled podataka iz baze omogućen je putem WEB aplikativnih rešenja posebno kreiranih za sve tri grupe objekata. Pored pregleda podataka, putem WEB aplikacije moguće je izvršiti procenu stanja konstrukcije objekta. Baza sadrži podataka iz stručnih pregleda putnih objekata i projekata novoizgrađenih objekata koji se predaju Upravljaču puta na održavanje.

Baza podataka o saobraćajnoj signalizaciji i opremi sadrži podatke snimljene u okviru pilot projekta na 100 km državnih puteva. Na pilot teritoriji 2019. izvršeno je snimanje LIDAR tehnologijom tako da su dostupni i podaci o sfernim fotografijama i 3D modelu terena. Baza podataka o pružnim prelazima sadrži podatke o pružnim prelazima na državnim putevima, koji su dobijeni ukrštanjem, usaglašavanjem i proverom podataka iz različitih relevantnih izvora. Izvori su: preduzeća koja upravljaju železnicom, nadzorni organi koji vrše nadzor na državnim putevima, podaci prikupljeni LIDAR tehnologijom  u okviru pilot projekata tokom 2019. i 2020. godine na 43 pružna prelaza, terenski obilasci pojedinih prelaza 2019. – 2022. godine, projekat snimanja državne putne mreže RRSP-RNCS 2017. – 2020. godine, inventarski listovi iz 2021. godine. Podaci se u periodčnim intervalima redovno ažuriraju. Rad sa podacima iz obe baze omogućen je  putem jedinstvenog WEB aplikativnog softvera koji služi za vizualizaciju, prostorne analize, izradu interaktivnih izveštaja, pregled sfernih fotografija i 3D modela terena, itd.

Baza podataka o saobraćajnim nezgodama na državnim putevima formirana je za potrebe praćenja stanja bezbednosti saobraćaja, kao i praćenja efekata primenjenih mera u postupku unapređenja bezbednosti saobraćaja na mreži državnih puteva. U cilju unapređenja kvaliteta podataka vrši se kvalitativna i logička kontrola. Podatke prikuplja Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje matičnu bazu o saobraćajnim nezgodama distribuira dalje Agenciji za bezbednost saobraćaja. Preko uspostavljenog servisa za razmenu podataka, Agencija za bezbednost saobraćaja ove podatke dostavlja JPPS.

Centralna geoprostorna baza sadrži različite tipove prostornih podataka pri čemu se svaka klasa podataka opisuje setom određenih atributa. Za potrebe formiranja geoprostorne baze izvršeno je georeferenciranje objekata iz realnog sveta koji su prikazani u vidu tačaka, linija i poligona. Podaci su dobijeni iz različitih izvora kao npr. iz drugih specijalizovanih baza podataka, različitih alfa numeričkih baza, kao rezultat projekata i studija sprovedenih u okviru JPPS, prikupljanjem podataka na terenu korišćnjem GPS kao i drugih namenskih uređaja i senzora za beleženje različitih vrednosti i pokazatelja. Dinamika ažuriranja podataka se razlikuje u zavisnosti od tipa podataka, kod nekih se ažuriranje vrši periodično na određeni broj dana ili meseci, dok se kod drugih vrši u realnom vremenu putem direktnog slanja podataka sa mernog uređaja.

GIS portal JP „Putevi Srbije“ predstavlja WEB aplikaciju koja omogućava centralizovani i sveobuhvatni uvid u podatke iz centralne geoprostorne baze JPPS putem vizualizacije sadržaja na jedinstvenoj interaktivnoj mapi, uz mogućnost primene različitih prostornih analiza, pretraga, preklapanja različitih tipova podataka, generisanja izveštaja itd. Kako se u centralnu bazu podataka smeštaju podaci iz specijalizovanih (nativnih) baza, na GIS portalu JPPS mogu se videti najvažniji podaci o: referentnom sistemu državnih puteva, brojanju saobraćaja, osovinskom opterećenju, oceni stanja putne mreže, putnim objektima, nestabilnim pojavama, pružnim prelazima, elementima ITS opreme, naplatnim stanicama, pratećim sadržajima javnog puta, biciklističkim stazama, saobraćajnim nezgodama, podaci iz različitih projekata i studija sprovedenih u okviru JPPS, teritorijama održavanja puteva, energetskom menadžmentu, evropskoj mreži puteva, registru prostornih jedinica, organizacionim jedinicama MUP-a, kao i ortofoto snimak Republike Srbije.

Za potrebe prezentacije podatka za širu javnost kreirana je posebna verzija GIS portala JP „Putevi Srbije“ sa limitiranim sadržajem od interesa za širu javnost. Prostup za širu javnost omogućen je putem zvanične internet prezentacije JPPS.

Pored poslova razvoja i upravljanja bazama podataka u okviru Odeljenja baze podataka i GIS realizuju se i druge važne aktivnosti kao što su:

Odeljenje baze podataka i GIS vrši prikupljanje podataka o funkcionalnim svojstvima površine kolovoza. Prikupljanje podataka podrazumeva aktivnosti snimanja podužne i poprečne ravnosti kolovoza korišćenjem DYNATEST opreme za snimanje putne mreže koja je instalirana na specijalizovano vozilo. Prikupljeni podaci se obrađuju i unose u centralnu bazu podataka, a zatim dalje prezentuju u okviru GIS portala JP „Putevi Srbije“.

Pružanje podrške drugim organizacionim jedinicama i sektorima u projektima automatizacije poslovnih procesa, kao i aktivnostima pripreme i analize podataka za potrebe realizacije različitih poslovnih zadataka.

Učešće u važnim projektima

Predstavnici Odeljenja baza podataka i GIS učestvuju u mnogim radnim grupama i timovima prilikom implementacije različitih projekata od kojih su najznačajniji:

  • Saradnja sa Republičkim geodetskim zavodom sa ciljem formiranja Nacionalne infrastrukture geoprostornih podataka i metakataloga podataka;
  • Učešće na projektu naziv – „DANUBRIDGE-CONNECT“ , Projekat vodi preduzeće „Hrvatske ceste“ sa ciljem analize upoređivanja rezultata pregleda graničnih mostova na klasičan način i moderan način (dronom);
  • Učešće u postupku usklađivanja i harmonizacije INSPIRE direktive sa zakonskim i podzakonskim aktima u Republici Srbiji;
  • Saradnja sa Sekreterijstom Transportne Zajednice u cilju obezbeđenja neophodnih podataka za potrebe realizacije TODIS projekta i za ažuriranje TODIS baze podataka (Transport Observatory Database / Information System);
  • Saradnja sa Agencijom za bezbednost saobraćaja i Upravom saobraćajne policije, Ministarstva unutrašnjih poslova na poslovima razvoja i ažuriranja Jedinstvene baze podataka o osnovnim obeležjima bezbednosti saobraćaja;
  • Projekat Izrada nacionalne strategija razvoja transporta u Republici Srbiji za period do 2030. godine;
  • edukativne kampanje za podizanje svesti o bezbednosti saobraćaja:
    • „3 sekunde ceo život“
    • „Ne vozi zaustavnom trakom“
    • „Ne blokiraj zaustavnu, ne zaustavljaj život“;
    • „Ne uništavaj saobraćajni znak - Znak znači život“
    • „Bezbedno kroz Tunel“
    • „U tunelu nismo sami“;
  • Izrada Pravilnika o načinu ukrštanja železničke pruge i puta, pešačke ili biciklističke staze, mestu na kojem se može izvesti ukrštanje i merama za osiguranje bezbednog saobraćaja;
  • Saradnja sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Infrastrukturom železnice i Direkcijom Železnice u vezi sa aplikativnim softverom za rad sa podacima iz geoprostorne baze podataka o saobraćajnoj signalizaciji i pružnim prelazima;
  • Davanje predloga za izmene i dopune Zakona o putevima;
  • Usklađivanje TEN-T mreže sa novom verzijom referentnog sistema državnih puteva

 :


Štampa